Причини ДТП можуть бути різними, і поведінка водіїв-винуватців також істотно різниться. Деякі, усвідомивши провину, намагаються домовитися на місці, обіцяючи компенсацію на словах, що не завжди гарантує виплати потерпілим. Інші – під приводом очищення проїжджої частини або моментального вирішення питання вмовляють потерпілого переставити машину до узбіччя, їхати на СТО і т.д. Але, найбільш нахабні водії намагаються швидко втекти з місця аварії, сподіваючись, що його не знайдуть.
Що робити при ДТП, якщо винуватець зник
За законодавством України учасники дорожньо-транспортної пригоди не повинні залишати місця аварії, переставляти транспортні засоби та оформляти усну домовленість. Це чітко розуміють досвідчені водії та повинні запам'ятати новачки.
Алгоритм дій наступний:
- Вийти з авто, включивши аварійні сигнали і встановивши, що лежить в багажнику, аварійний знак. Якщо аварія трапилася на жвавій ділянці траси, то чіткість дій і їх швидкість допоможуть уберегти своє життя і авто від повторного врізання наступних транспортних засобів.
- Оглянути місце події на предмет виявлення постраждалих (інших водіїв, пішоходів) і оперативно надати їм посильну допомогу, викликати швидку. Робити штучне дихання потрібно до приїзду медиків.
- Викликати патрульну службу і, якщо винуватець ДТП зник з місця аварії, спробувати самостійно знайти свідків. Ними можуть бути перехожі, котрі їхали позаду власники авто і їх пасажири, відвідувачі придорожніх кафе, котрі бачили аварію в динаміці, а не тільки після зупинки транспортних засобів. Потрібно взяти їх контакти (ПІБ, номер телефону, адресу) або попросити дочекатися поліцію, щоб дати свідчення. При наявності відеореєстратора у проїжджаючих повз або потерпілого, встановити номерний знак винуватця буде простіше. Якщо цим автолюбителям потрібно терміново виїхати до приїзду поліції, то також попросити дати свій телефон та ПІБ. Потрібно звернути увагу співробітників, котрі приїхали, на наявні камери на будівлях.
- До приїзду патруля сфотографуйте і оцініть збиток. Важливо розуміти, що чим точнішим і розширенішим буде опис збитку, тим більше шанс його повної компенсації. На фото має бути видно номерний знак або інші характерні ознаки саме вашого авто, щоб це послужило доказовою базою при розгляді.
- Усі предмети і транспортні засоби, що мають відношення до ДТП, повинні залишатися на місці. Інакше суд може не визнати їх наявність, а страхова – відмовити в компенсації.
- Повідомити в страхову компанію.
По приїзду патруля і при заповненні документів, в яких описи повинні бути розгорнутими, слід вчитуватися в кожен папірець, що пропонують підписати (зокрема, пояснювальні). Використовуйте односкладові речення, які не можуть мати інших трактувань. За наявності щонайменших заперечень щодо формулювань – писати свою версію (наприклад, пункт № такий-то: «Зазначені дані не точні, зокрема про ...»; або вказувати «Не згоден», ПІБ та підпис);
Для розшуку, що зник з місця ДТП водія, звертаються в поліцію з відповідною заявою. При цьому бажано надати записи відеореєстраторів, зібрані дані про очевидців подій.
Страховка
Як оформити ДТП, якщо винуватець зник, розповісти повинні і в страховій компанії. У потерпілого можуть бути різні поліси – КАСКО або ОСЦПВ. У першому випадку при дзвінку зв'язуються безпосередньо зі своїм страховим комісаром, котрий може навіть виїжджати на місце ДТП. Якщо комісар прибув раніше патрульної служби, то він може стати додатковим свідком і представляти Ваші інтереси. Виплати здійснюються після фіксації всіх збитків у фахівця, до якого спрямовує страховик. Самостійно ремонтувати ТС вкрай не рекомендується.
З ОСЦПВ дії наступні:
- Звертаються в телефонному режимі до Фонду захисту потерпілих внаслідок ДТП, створеного Моторно-страховим бюро України. Саме вони нараховують регламентні виплати після проходження всієї процедури.
- Надати поліс цивільної відповідальності (ОСАЦВ), що діє на дату здійснення ДТП.
- Заповнити заяву, яке можна завантажити з сайту МТСБУ. Віднести його потрібно не пізніше, ніж за 3 дні після факту аварії.
- Підготувати всі зібрані документи, записи відеореєстратора, контакти свідків у ДТП, які у Вас в наявності.
Довести наявність поломки після ремонту неможливо. Не підійдуть ні чеки, ні документи про проведену роботу з СТО. Тому до отримання виплат слід не вживати ніяких дій по ремонту.
Пошкодження авто на стоянці
Якщо виявлені пошкодження при знаходженні авто на стоянці або парковці, а винуватець поїхав і не залишив своїх контактів (часто відповідальні автолюбителі папірці з номером і ПІБ кладуть на лобове скло), то інструкція для потерпілого наступна:
- Виклик патрульної служби.
- Самостійний розшук свідків. Якщо парковка платна, то на ній повинні бути відеокамери, сторожа. Поруч з магазинами парковки можуть оглядатися камерами. Опитування мешканців будинків також здатне допомогти знайти свідків.
- Фотореєстрація шкоди. Номерний знак повинно бути видно. Відлетілі деталі не переміщаються і також фіксуються на камеру в загальному фото.
- Складання заяви за фактом нанесення матеріального збитку.
- Звернення до страхової служби.
Точне виконання алгоритмів не тільки допоможе впоратися зі стресом під час непередбаченої ситуації, але і вбереже від фінансових втрат.