Коли ми читаємо або бачимо по телевізору новини про що сталися випадках на дорогах, то зазвичай дізнаємося про ДТП з тяжкими наслідками для автомобілів або пасажирів. Статистика підтверджує, що на наших дорогах небезпечно. Але все не так страшно, як подають інформацію журналісти. У багатьох аваріях машин наносяться незначні пошкодження. Водії все одно відчувають сильний стрес. Як не розгубитися і правильно діяти при аварії?
Основні дії
Перший крок - постарайтеся заспокоїтися. При аварії люди поводяться по-різному. Хтось починає панікувати і з'ясовувати відносини з іншими учасникам ДТП, хтось, навпаки, «йде в себе». Всім важливо «охолонути», щоб не наробити помилок при оформленні події. Тому що тоді буде складно мирно вирішити всі питання і отримати компенсацію.
До наступного кроку переходьте, коли пройдете перший. Але не затягуйте його надовго, діяти треба швидко. Спочатку зробіть безпечним проїзд для проїжджаючих автомобілів. Для цього потрібно включити аварійку і встановити на дорозі перед місцем події знак аварійної зупинки. Хтось із людей отримав травму? Йому треба надати допомогу і при необхідності викликати швидку допомогу. Не пересувайте автомобілі, їх елементи (накшталт відпав номерний знак) або предмети, що мають відношення до ДТП.
Сфотографуйте місце події, пошкодження машин і поліс іншого учасника ДТП, запишіть контактні дані інших учасників і свідків події. Ця інформація допоможе домогтися справедливості від учасників події, страхової компанії, правоохоронців. Якщо справа дійде до суду, без цих даних буде складно відстояти свої права.
Потім відбувається оформлення події: із залученням поліції або без неї - по європротоколу. На цьому - третьому - етапі більшість водіїв вважає за краще перший варіант. Патрульні приїжджають на виклик, оцінюють ситуацію і складають протокол про ДТП. Цей документ багато в чому вплине на подальший хід подій. Так що простежте, щоб патрульні об'єктивно описали в ньому аварію, її наслідки та без помилок склали схему аварії.
Що говорить нам статистика?
За даними МТСБУ, у 2016 році в 15% ДТП водії владнали конфлікт на місці по європротоколу. При виборі цього методу також будьте обережні з заповненням документа: в протоколі не повинно бути помилок і виправлень. При їх наявності страховик може упертися виплачувати компенсацію.
Нарешті, винуватцю треба відвідати свою страхову компанію протягом 3 робочих днів для подачі письмової заяви про ДТП. Там можна дізнатися, як відбувається процедура виплати по ОСЦПВ і які документи для цього потрібно підготувати. Якщо у винного немає поліса ОСЦПВ, потерпілому треба звернутися в Моторне бюро - воно компенсує збитки (а потім може стягнути його з винного). Контакти цієї організації, розташованої в Києві, легко знайти в інтернеті.
На місці аварії водіям не треба терміново дзвонити своїм страховикам по ОСЦПВ. Це актуально тільки для тих, у кого є КАСКО і вони хочуть отримати компенсацію за такою страховкою: швидко, без тривалих розглядів і т. п. Деякі страхові відшкодовують збитки по КАСКО за пару тижнів, а по ОСЦПВ виплати іноді затягуються на місяці. Деякі компанії тягнуть з виплатою по півроку, хоча за законодавством на цю процедуру відведено 90 днів після рішення суду. Якщо дотримуватися всіх формальностей і проявити активність, а також застрахуватися в надійній компанії - з виплатами не буде таких тривалих затримок.