Ви напевно знаєте, що Зелена карта - це страхування відповідальності виїжджаючих за кордон автомобілістів, грубо кажучи, «ОСАГО», яке діє за межами України. Але чи замислювалися Ви, що потрібно зробити, потрапивши в ДТП за кордоном, щоб отримати відшкодування за такою страховкою? Навіть більшість досвідчених автомобілістів не знають, куди звертатися в таких випадках, кому дзвонити і як вести себе з іноземними дорожніми службами, що оформляють події.
Тому сервіс Oh.UA підготував для вас в стислому вигляді найнеобхіднішу інформацію, яка може виявитися корисною в дорозі за кордоном.
Отже, якщо страховий випадок в чужій країні, на жаль, все-таки настав.
Почнемо з того, що дана ситуація може статися в різних комбінаціях:
- ДТП, в якому винні Ви;
- Винен іноземець;
- ДТП за участю Вас і ще одного представника України.
У всіх цих випадках не завадить дотримуватися максимально можливих запобіжних заходів:
1. Негайно викличте поліцію і не погоджуйтеся залагодити ситуацію, домовившись про «розрахунок на місці». В Європейському Союзі для виклику компетентних служб в екстрених ситуаціях діє єдиний номер «112», в тому числі і для виклику «traffic police».
2. Простежте, щоб транспортні засоби, які брали участь в пригоді не змінили своє місце розташування поки не приїде поліція.
3. Сфотографуйте місце ДТП і всі важливі подробиці - номерні знаки, пошкоджені частини транспортних засобів. Постарайтеся записати особисті дані водіїв і свідків:
- серію і номер страхового поліса (внутрішнього поліса автоцивілки, якщо винуватець резидент або поліса Зелена карта - якщо нерезидент) або копію договору страхування;
- уточніть назву страхової компанії, з якою був укладений даний договір;
- номерний знак, ПІБ, марку і модель авто винуватця, а також всіх учасників ДТП.
4. Надайте поліції всі запитувані документи і дотримуйтесь їх вказівок.
5. Якщо Ви не вважаєте себе винуватцем ДТП, спокійно доводьте свою позицію. Перераховуйте всі аргументи на користь вашої невинності, навіть якщо факти будуть звучати непереконливо через недостатнє знання англійської мови.
6. Ні в якому разі нічого не підписуйте без впевненості в розумінні змісту документа. Якщо без підпису ніяк, внесіть пункт про ваше нерозуміння мови, якою складено документ.
7. Вимагайте у представників поліції копію протоколу і всіх додаткових документів, що стосуються оформлення ДТП, а також всі дані про самих поліцейських - крім імені з прізвищем і посадою, запишіть звання, номер або назву підрозділу і т.д.
Якщо Ви виступаєте в ролі потерпілого, то за відшкодуванням збитку по Вашому транспортному засобу потрібно звернутися в страхову компанію винуватця ДТП з повним пакетом зібраних документів.
Зробити це потрібно негайно, до того як Ви залишите межі країни, бажано протягом 3 днів. Для впевненості в результаті варто продублювати заявку по e-mail, факсом або відправивши рекомендований лист.
Також, для максимальної гарантії, варто звернутися ще й в моторно транспортне бюро країни, де стався страховий випадок для прискорення процесу відшкодування по збитку від ДТП, попередньо написавши заяву про страхову подію і продублювати її в МТСБУ.
У кожній країні-учасниці системи Зелена карта для отримання відшкодування можуть знадобитися різні документи. Тому Вам доведеться звернутися за їх переліком в спеціальний місцевий орган, який уповноважений вирішувати питання щодо відшкодування збитків після ДТП. Нижче наведені контактні дані таких організацій.



Нагадуємо, що страхова сума для відшкодування збитку (ліміт відповідальності) встановлюється законодавством тієї країни, в якій стався страховий випадок - дорожньо-транспортна пригода, і не залежить від лімітів, встановлених в Україні.
ВАЖЛИВО! Не передавайте нікому з учасників дорожньо-транспортної події оригінал поліса Зелена карта і його копію, адже за допомогою них винуватець може представитися страховій компанії потерпілим, помінявшись з Вами місцями.
Крім цього, не забувайте, що оформити поліс Зелена карта, як і автоцивілку зручніше всього на нашому сайті.