Кожен українець, виїжджаючи на своєму авто за кордон, зобов'язаний мати поліс зеленої карти. Якщо такого документа у водія немає, то працівники прикордонної служби можуть не випустити його за територію України. Що означає«зелена карта»? Це Договір страхування відповідальності автовласника на території країн-учасниць системи «Зелена карта».
Що покриває зелена карта?
За аналогією з відомим кожному водієві полісом ОСЦПВ, зелена карта покриває збитки, завдані третім особам. На винуватця ДТПдія зеленої карти не поширюється. Єдина відмінність-територія дії. ОСЦПВдіє, якщо ДТП сталося в Україні, а зелена карта - якщо за кордоном. Які ризики покриває зелена карта? Зелена карта покриває ризик ДТП.
Які документи необхідні для оформлення зеленої карти?
Для оформлення зеленої карти водій повинен пред'явити страховикутакі документи (оригінали або копії):
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
- ІПН водія;
- закордонний паспорт водія.
У Договорі страхувальником необов'язково вказувати власника. Якщо в період поїздки за кермо буде сідати декілька людей, то дія поліса автоматично поширюєтьсяна всіх водіїв, допущених до керування транспортним засобом.
В які країни обов'язково оформляти зелену карту?
У міжнародній системі страхування зеленої карти беруть участь практично всі європейські країни, а також Молдова, Білорусь, Російська Федерація, Азербайджанська республіка, Ізраїль, Іран та інші країни Африки і Близького Сходу. Важливо розуміти, що видана українською страховою компанією зелена карта покриває тільки ДТП, які відбудуться за кордоном і не може бути заміною полісу ОСЦПВ.
Від чого залежить вартість зеленої карти?
Тарифи на страхування зеленої карти для всіх страховиків України однакові - їх встановлює Моторне (транспортне) страхове бюро України. Розмір страхового платежу залежить від країни, в яку здійснюється поїздка, типу транспортного засобу, терміну дії страхового сертифіката зеленої карти, а також курсу гривні по відношенню до євро: чим нижче гривня, тим дорожче зелена карта. При цьому вартість зеленої карти для відвідування Азербайджану, Молдови, Білорусії та Росії практично на 50% дешевше, ніж для поїздки в країни Європи. Пов'язано це з тим, що вартість ремонту автомобілів, лікування та інших послуг там набагато вища. Як наслідок, і страхові суми набагато вищі.
Яка страхова сума по зеленій карті?
Розмір ліміту відповідальності (страхова сума) по зеленій карті дорівнює законодавчо встановленомуліміту тієї країни, на території якої сталася ДТП. Наприклад, у Словаччині ліміт по майну становить 1 млн євро, а по життю таздоров'ю потерпілих - 5 млн.
Які терміни дії зеленої карти?
Термін дії Договору (термін перебування, термін поїздки) страхувальник обирає самостійно. Мінімальний термін дії 15 днів, максимальний - рік. Важливо відзначити, що термін дії не може бути 34 дні. Страховка може діяти тільки 15 днів, 1 місяць, 2 місяці і так далі до 12 місяців. Якщо планується поїздка у відпустку, то має сенс оформити сертифікат на мінімальний термін. Якщо за службовим обов'язком (закордонні відрядження) протягом року здійснюються регулярні перетиникордону, то доцільніше купити річний сертифікат.
Як діяти, якщо сталося ДТП за кордоном?
-
Якщо Ви - винуватець ДТП
- Дотримуйтесь спокою. У Вас є зелена карта, по якій відшкодовувати збиток буде страхова компанія, а не Ви. Спокій і впевненість це те, що дає зелена карта.
- У жодному разі не рухайте транспортні засоби, і тим більше не покидайте місце події до прибуття поліції. Якщо Ви порушите це правило, то ризикуєте заплатити чималий штраф і провести деякий час в поліції для з'ясування обставин ситуації.
- Обов'язково викличте поліцію і дочекайтеся приїзду патруля. Пам'ятайте, працює зелена карта лише за наявності відповідного протоколу.
- Якщо є потерпілі, які отримали травми - викличте медичну службу і надайте першу медичну допомогу.
- Поки очікуєте приїзду співробітників поліції, запишіть всі дані інших учасників і свідків ДТП (дані авто і водіїв). Бажано зробити фото місця ДТП і пошкоджень транспортних засобів.
- По приїзду поліції, виконуйте всі вимоги щодо оформлення ДТП. Надайте всі запитувані документи і, безумовно, договір зеленої карти.
- Не слід підписувати документи, якщо Ви не знаєте мови, на якійвони складені. Якщо все ж від Вас вимагають підписання - допишіть, що Ви не розумієте, про що йде мова в цьому конкретному документі.
- Поліція зобов'язана Вам надати копії всіх документів, які були складені нею за фактом ДТП (протокол та інші). Також зафіксуйте всі дані патрульних, які прибули на місце ДТП.
- Повернувшись в Україну, негайно напишіть заяву про страхову подію в страхову компанію, де був придбаний поліс зеленої карти.
Важливо! Якщо Ви винуватець ДТП, в якому є жертви,і Ви не говорите на мові даної країни, Ви можете вимагати надання Вам перекладача, не давати пояснень і не підписувати документи, поки Вамне роз'яснять Ваші права.
-
Якщо винуватець ДТП не очевидний (спірна ситуація і не зрозуміло хто спровокував ДТП)
- Будь-яким доступним способом (ламаним англійським, жестами) донесіть до співробітників поліції тойфакт, що Ви не вважаєте себе винуватцем ДТП.
- Наполягайте, щоб Ваші пасажири (якщо такі є) також надали письмові показання та ці свідчення були прикріплені до протоколу.
- Будьте готові до того, що поліцейський патруль буде схилятися до вирішення на користь свого співвітчизника. У такій ситуації важлива Ваша активна, але не агресивна позиція.
-
Винуватець ДТП - громадянин країни, в якій ДТП сталося
- Неоформляйте Європротокол, викликайте поліцію.
- Ні в якомуразіне віддавайте копію сертифіката зеленої карти.
- Зафіксуйте всі дані винуватця. Найкраще отримати копію його поліса цивільної відповідальності. Ці дані Вам потрібні для отримання страхового відшкодування.
- Зробіть фото місця ДТП і пошкоджень автомобіля.
- Зафіксуйте дані свідків ДТП.
- Запитайте у поліції, яка прибула на місце ДТП, копію протоколу. І запишіть дані поліцейського.
Процедура виплати Вам відшкодування збитків буде проводитися відповідно до законодавства країни, в якій сталося ДТП. Ліміт на відшкодування також встановлено законодавством.
Ні в якому разі, не намагайтеся вирішити питання популярним в Україні способом «розрахунок на місці». Суми, отриманої таким шляхом, може банально не вистачити на ремонт Вашого автомобіля. А також, Ви не зможете пояснити співробітникам поліції, якщо Вас зупинять після ДТП про природу виникнення пошкоджень на Вашій машині.
Як проводиться виплата збитків по зеленій карті?
Якщо, перебуваючи за кордоном, Ви стали винуватцем ДТП, то обов'язковий виклик поліції і надання патрульним Вашого сертифіката зеленої карти. Врегулюванням і виплатою за таким страховим випадком займається Бюро Зеленої карти країни, в якій сталося ДТП. Після відшкодування шкоди Бюро звертається з регресноювимогою до Вашого страховика, у якого Ви придбали зелену карту.