Редакція сервісу Oh.ua спробувала розібратися як отримати виплату в разі, коли в ДТП винні «дорожники», вони ж дорожні служби.
Дороги, по яких приємно їздити, в Україні можна перерахувати на пальцях. Здебільшого цей процес швидше нагадує екстремальне ралі по бездоріжжю з раптовими перешкодами у вигляді не дотримуються правила дорожнього руху водіїв та пішоходів.
Стан дорожньо-транспортного полотна в нашій країні дуже часто стає причиною дорожньо-транспортних пригод. І якщо у випадку, коли ДТП сталося за участю і з вини іншого автомобіля або пішоходів, більшість водіїв знають, що робити, то, що робити, коли причиною дорожньо-транспортної пригоди стала сама дорога, мало хто знає. Питання це є особливо актуальним при встановленні винуватця події для виплати по ОСЦПВ. Адже одна справа, якщо водій не впорався з керуванням і зовсім інше - якщо він був змушений при непрацюючому світлофорі по льоду об'їжджати яму, що нагадує кратер після падіння астероїда більше нагадує кратер і автомобіль винесло на зустрічну смугу. У цій статті ви знайдете практичні рекомендації про те, як діяти, коли причиною ДТП став поганий стан дорожнього полотна і юридичний аналіз такого події.
В першу чергу слід знати, що існуюче законодавство передбачає і визначає осіб, відповідальних за підтримку доріг в гідному стані. Згідно п. 4 ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» власники автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи в сфері дорожнього руху несуть відповідальність за незадовільний стан дорожньо-транспортного покриття. В зону їхньої відповідальності входить і компенсація витрат власників транспортних засобів, що були спричинені ДТП, якщо воно сталося через незадовільний експлуатаційного утримання перерахованих вище об'єктів. Рішення про таку компенсацію виноситься судовими органами. Залишилося тільки визначити власника дороги. Тут, на щастя, нам на допомогу приходить Закон України «Про автомобільні дороги». Ст. 5 цього Закону дає визначення, що дороги діляться на автомобільні дороги загального користування, вулиці і дороги міст та інших населених пунктів, відомчі і приватні дороги. Головним чином нас цікавлять дороги двох перших видів - траси і міські дороги, оскільки левова частка дорожньо-транспортних пригод відбувається саме на них.
Відповідальність за дороги загального користування лежить на Державній службі автомобільних доріг України. Про це йдеться в п. 3 ст. 13 все того ж Закону «Про автомобільні дороги». Відповідно, саме до компетенції цієї служби входить компенсація збитків в результаті ДТП на автомобільних дорогах загального користування, якщо ДТП сталося в результаті поганого стану дорожнього покриття.
Дороги і вулиці міст та інших населених пунктів входять в зону відповідальності органів місцевого самоврядування і, отже, саме місцеве самоврядування несе відповідальність за їх стан і за законом зобов'язана компенсувати збиток по ДТП, якщо воно сталося через незадовільний стан доріг.
Регламентується це п. 4 ст. 21 Закону «Про автомобільні дороги». Таким чином, слід пам'ятати, що відповідальність за ожеледь і вибоїни на асфальті у вас під будинком і на Житомирській трасі лежить на різних органах. На початку всіх міжміських трас є інформаційні стенди, на яких вказано, в чиїй саме компетенції знаходиться дана ділянка дороги.
Далі, існують норми і стандарти утримання автомобільних доріг. Відповідальність за їх порушення і невжиття заходів щодо своєчасної оповіщення, заборони або обмеження руху при проведенні ремонтних робіт регламентується ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Перші 3 частини даної статті конкретизують, що саме є порушенням зазначених норм і стандартів, в той час як частина 4 присвячена ситуацій, коли в результаті недотримання норм була створена аварійна обстановка чи був пошкоджений автомобіль. І саме завдяки 4 частини можливі подальші судові розгляди щодо того, хто ж насправді несе відповідальність за ДТП або створення аварійної обстановки.
Тепер же розглянемо, які дії необхідно зробити для того, щоб довести, що ДТП сталося через поганий стан дороги. Як приклад розглянемо ситуацію, де автомобіль потрапляє в яму. Не забувайте, що по Автоцивілці, незалежно від того, винні ви, або стан дороги, компенсацію за завдані збитки від страхової компанії ви не отримаєте. В даному випадку поліс ОСЦПВ вам стане в нагоді для того, щоб вам зі своєї кишені не довелося відшкодовувати збитки, завдані оточуючим.
1. Що слід зробити на місці ДТП до приїзду поліції
Отже, якщо ви потрапили в ДТП через незадовільний стан дороги (а це має на увазі і вибоїни, і ями, і горби, і неприбраний сніг або ожеледь), вам необхідно невідкладно здійснити наступне:
По-перше, відповідно до п. 9.10 Правил дорожнього руху, включити «аварійку» і виставити знак аварійної зупинки. Далі, згідно з п. 2.10 ПДР - повідомити про подію в поліцію.
По-друге, вам потрібні свідки. Зверніться до очевидців події, попросіть їх залишитися до приїзду поліції, для того, щоб дати свідчення. Якщо у них немає можливості залишитися - обов'язково візьміть їх контактні дані. Згодом ці люди зможуть підтвердити фактичні обставини події в суді, підкріпивши вашу версію. Природно, змінювати місце розташування автомобіля, осколків і інших причетних до аварії предметів ні в якому разі не можна.
По-третє, озаботьтесь тим, щоб самостійно зробити фотознімки місця аварії. Поставтеся до цього процесу максимально відповідально. Обов'язково зробіть фото, яке відображає місце розташування автомобіля на дорозі і загальний знімок, що дозволяє визначити місце аварії. При цьому бажано, щоб в кадр потрапили всілякі орієнтири, що дозволяють з максимальною точністю ідентифікувати місце події. Наприклад, табличка з номером будинку, покажчики і т.д. Також на фотографіях повинно бути видно саме дорожнє покриття і, зокрема яма або інший об'єкт, що стали причиною аварії. В ідеалі на фотографії поруч з ямою можна помістити якийсь предмет для порівняння масштабу - сигаретну пачку або пляшку води, наприклад. Це допоможе об'єктивно оцінити і описати розміри ями надалі, для того, щоб не доводилося покладатися тільки на власний талант оповідача.
І не забудьте повідомити в страхову компанію про подію ДТП. В першу чергу це може стане в нагоді в тому, випадку, якщо в результаті ДТП є постраждалі, або були зачеплені інші автомобілі - за умовами полісу Автоцивілки ваша страхова компанія компенсує збитки потерпілим.
2. Що відбувається після приїзду поліції
Тут дуже важливо домогтися того, щоб співробітники поліції визнали і зафіксували проблему з дорожнім покриттям. Ще зовсім недавно співробітники ДАІ в переважній більшості випадків списували всю провину на водія. На сьогоднішній день подібний варіант також не виключений, тому що співробітники поліції завжди можуть послатися на п. 12.1 та п. 12.3 ПДР України. Згідно п. 12.1 водій при виборі швидкості повинен ураховувати дорожню обстановку і стан автомобіля, щоб мати можливість безпечно ним керувати і контролювати. П. 12.3 говорить, що в разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно знизити швидкість аж до повної зупинки руху або безпечного об'їзду перешкоди.
Виходячи з вищенаведеного, водій сам винен в ситуації, що склалася, так як не впорався з керуванням, пересуваючись на небезпечній швидкості, і вчасно не помітив перешкоду. Для того, щоб довести свою правоту, необхідно привести максимум аргументів, що об'єктивно не було можливості вчасно виявити перешкоду, а пересування проходило в межах встановленої швидкості.
Перейдемо до складання протоколу. У такій ситуації необхідно наполягати на складанні протоколу по вже згадуваній раніше статті 140 КУпАП, де відповідальність за ДТП покладається на співробітників органу, відповідального за утримання дороги. Вкажіть поліцейським на стан дороги, докладно опишіть обставини ДТП. При наявності очевидців події - попросіть їх дати пояснення - вони підтвердять вашу версію. Далі простежте, щоб в складеної поліцейськими схемою ДТП, крім розташування авто з прив'язкою до місцевості, було позначено і про зовнішній пошкодження дорожнього покриття. Наполягайте на проведенні фотозйомки і складанні акта обстеження цікавить ділянки дороги з відповідною схемою і вимірами. Врахуйте, що при складанні такого акта повинен бути присутнім представник органу, що відповідає за зміст даної ділянки дороги.
Не відмовляйтеся ставити підписи на протоколах та актах. Свою невинність ви цим не доведете, але позбавите себе можливості додати до протоколу свої письмові коментарі та зауваження, вказати свідків і повідомити про самостійно проведеної попередньої фотозйомці. Навіть якщо протокол складено за статтями, інкримінують провину водієві транспортного засобу, його все одно слід підписати і додати свої зауваження. До речі, в цьому випадку ви можете наполягати на складанні другого протоколу, що стосується стану дороги. Тоді у вас буде більше шансів оскаржити перший протокол. Не забудьте зберегти собі дані понятих, які підпишуть протоколи.
Не забувайте, що, так як ви повідомили про страховий випадок в страхову компанію, в якій ви застраховані по Автоцивілці, вам потрібно буде повідомити всі деталі ДТП співробітникам страхової. В даному випадку вони однозначно виступлять на вашому боці, так це дасть змогу страховій мінімізувати свої збитки, довівши вину органів, відповідальних за дорогу і, отже, за подію.
3. Підготовка до суду.
Наступним кроком, вже після того, як ви покинули місце ДТП, буде про проведення експертизи ушкоджень авто. Проводити експертизу доведеться за свій рахунок, але при вдалому розкладі ви зможете в судовому порядку стягнути цю суму з власника дороги, так само як і вартість ремонту автомобіля. До речі, ви можете його відремонтувати до суду, але все ушкодження повинні бути ретельно зафіксовані. Не забудьте зберегти чеки - всі ваші витрати, пов'язані з ДТП, повинні бути підтверджені.
З'ясуйте в поліції або в органах місцевого самоврядування реквізити власника дороги. Саме до нього ви будете подавати цивільний позов. При собі вам необхідно буде мати копії протоколів і актів, копію рішення у справі про адміністративне порушення, акт експертизи і документальні підтвердження понесених витрат.
4. Суд
Вас чекає два судових процеси. Підсумком першого буде винесення рішення по адміністративному правопорушенню, тобто - визначення винуватця ДТП. Тут водій є свідком, без претензій на матеріальну компенсацію. Після того, як суд визнає провину співробітника органу, відповідального за цікавий ділянку дороги, ви переходите до наступного судового процесу.
Ви подаєте цивільний позов на організацію, відповідальну за стан дороги, про компенсацію понесених збитків. Судовий процес може бути досить тривалим і в даному випадку вам не завадить кваліфікований юрист, який буде представляти ваші інтереси. І пам'ятайте, що в разі, якщо крім вас в результаті цього ДТП є й інші постраждалі, то на вашому боці буде виступати і страхова компанія, в до торою у вас оформлений поліс ОСЦПВ, так як довівши в суді вину організації, в чиїй компетенції знаходиться утриманні дороги в належному стані, страхова мінімізує свої витрати.
Сподіваюся ми допомогли вам зрозуміти, що робити при таких неприємних ситуаціях і які дії робити у випадку з «дорожниками».