1. Головна
  2. Статті
  3. Як отримати відшкодування від дорожньої служби
Оранжевый GT флаг Украина небо
6 min

Як отримати відшкодування від дорожньої служби

Редакція сервісу Oh.ua спробувала розібратися як отримати виплату в разі, коли в ДТП винні «дорожники», вони ж дорожні служби.
 

Дороги, по яких приємно їздити, в Україні можна перерахувати на пальцях. Здебільшого цей процес швидше нагадує екстремальне ралі по бездоріжжю з раптовими перешкодами у вигляді не дотримуються правила дорожнього руху водіїв та пішоходів.

Стан дорожньо-транспортного полотна в нашій країні дуже часто стає причиною дорожньо-транспортних пригод. І якщо у випадку, коли ДТП сталося за участю і з вини іншого автомобіля або пішоходів, більшість водіїв знають, що робити, то, що робити, коли причиною дорожньо-транспортної пригоди стала сама дорога, мало хто знає. Питання це є особливо актуальним при встановленні винуватця події для виплати по ОСЦПВ. Адже одна справа, якщо водій не впорався з керуванням і зовсім інше - якщо він був змушений при непрацюючому світлофорі по льоду об'їжджати яму, що нагадує кратер після падіння астероїда більше нагадує кратер і автомобіль винесло на зустрічну смугу. У цій статті ви знайдете практичні рекомендації про те, як діяти, коли причиною ДТП став поганий стан дорожнього полотна і юридичний аналіз такого події.

В першу чергу слід знати, що існуюче законодавство передбачає і визначає осіб, відповідальних за підтримку доріг в гідному стані. Згідно п. 4 ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» власники автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи в сфері дорожнього руху несуть відповідальність за незадовільний стан дорожньо-транспортного покриття. В зону їхньої відповідальності входить і компенсація витрат власників транспортних засобів, що були спричинені ДТП, якщо воно сталося через незадовільний експлуатаційного утримання перерахованих вище об'єктів. Рішення про таку компенсацію виноситься судовими органами. Залишилося тільки визначити власника дороги. Тут, на щастя, нам на допомогу приходить Закон України «Про автомобільні дороги». Ст. 5 цього Закону дає визначення, що дороги діляться на автомобільні дороги загального користування, вулиці і дороги міст та інших населених пунктів, відомчі і приватні дороги. Головним чином нас цікавлять дороги двох перших видів - траси і міські дороги, оскільки левова частка дорожньо-транспортних пригод відбувається саме на них.

Відповідальність за дороги загального користування лежить на Державній службі автомобільних доріг України. Про це йдеться в п. 3 ст. 13 все того ж Закону «Про автомобільні дороги». Відповідно, саме до компетенції цієї служби входить компенсація збитків в результаті ДТП на автомобільних дорогах загального користування, якщо ДТП сталося в результаті поганого стану дорожнього покриття.

Дороги і вулиці міст та інших населених пунктів входять в зону відповідальності органів місцевого самоврядування і, отже, саме місцеве самоврядування несе відповідальність за їх стан і за законом зобов'язана компенсувати збиток по ДТП, якщо воно сталося через незадовільний стан доріг.
Регламентується це п. 4 ст. 21 Закону «Про автомобільні дороги». Таким чином, слід пам'ятати, що відповідальність за ожеледь і вибоїни на асфальті у вас під будинком і на Житомирській трасі лежить на різних органах. На початку всіх міжміських трас є інформаційні стенди, на яких вказано, в чиїй саме компетенції знаходиться дана ділянка дороги.

Далі, існують норми і стандарти утримання автомобільних доріг. Відповідальність за їх порушення і невжиття заходів щодо своєчасної оповіщення, заборони або обмеження руху при проведенні ремонтних робіт регламентується ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Перші 3 частини даної статті конкретизують, що саме є порушенням зазначених норм і стандартів, в той час як частина 4 присвячена ситуацій, коли в результаті недотримання норм була створена аварійна обстановка чи був пошкоджений автомобіль. І саме завдяки 4 частини можливі подальші судові розгляди щодо того, хто ж насправді несе відповідальність за ДТП або створення аварійної обстановки.
 
Тепер же розглянемо, які дії необхідно зробити для того, щоб довести, що ДТП сталося через поганий стан дороги. Як приклад розглянемо ситуацію, де автомобіль потрапляє в яму. Не забувайте, що по Автоцивілці, незалежно від того, винні ви, або стан дороги, компенсацію за завдані збитки від страхової компанії ви не отримаєте. В даному випадку поліс ОСЦПВ вам стане в нагоді для того, щоб вам зі своєї кишені не довелося відшкодовувати збитки, завдані оточуючим.

1. Що слід зробити на місці ДТП до приїзду поліції

Отже, якщо ви потрапили в ДТП через незадовільний стан дороги (а це має на увазі і вибоїни, і ями, і горби, і неприбраний сніг або ожеледь), вам необхідно невідкладно здійснити наступне:

По-перше, відповідно до п. 9.10 Правил дорожнього руху, включити «аварійку» і виставити знак аварійної зупинки. Далі, згідно з п. 2.10 ПДР - повідомити про подію в поліцію.

По-друге, вам потрібні свідки. Зверніться до очевидців події, попросіть їх залишитися до приїзду поліції, для того, щоб дати свідчення. Якщо у них немає можливості залишитися - обов'язково візьміть їх контактні дані. Згодом ці люди зможуть підтвердити фактичні обставини події в суді, підкріпивши вашу версію. Природно, змінювати місце розташування автомобіля, осколків і інших причетних до аварії предметів ні в якому разі не можна.
По-третє, озаботьтесь тим, щоб самостійно зробити фотознімки місця аварії. Поставтеся до цього процесу максимально відповідально. Обов'язково зробіть фото, яке відображає місце розташування автомобіля на дорозі і загальний знімок, що дозволяє визначити місце аварії. При цьому бажано, щоб в кадр потрапили всілякі орієнтири, що дозволяють з максимальною точністю ідентифікувати місце події. Наприклад, табличка з номером будинку, покажчики і т.д. Також на фотографіях повинно бути видно саме дорожнє покриття і, зокрема яма або інший об'єкт, що стали причиною аварії. В ідеалі на фотографії поруч з ямою можна помістити якийсь предмет для порівняння масштабу - сигаретну пачку або пляшку води, наприклад. Це допоможе об'єктивно оцінити і описати розміри ями надалі, для того, щоб не доводилося покладатися тільки на власний талант оповідача.
І не забудьте повідомити в страхову компанію про подію ДТП. В першу чергу це може стане в нагоді в тому, випадку, якщо в результаті ДТП є постраждалі, або були зачеплені інші автомобілі - за умовами полісу Автоцивілки ваша страхова компанія компенсує збитки потерпілим.
Дізнатися вартість ОСЦПВ

2. Що відбувається після приїзду поліції
 
Тут дуже важливо домогтися того, щоб співробітники поліції визнали і зафіксували проблему з дорожнім покриттям. Ще зовсім недавно співробітники ДАІ в переважній більшості випадків списували всю провину на водія. На сьогоднішній день подібний варіант також не виключений, тому що співробітники поліції завжди можуть послатися на п. 12.1 та п. 12.3 ПДР України. Згідно п. 12.1 водій при виборі швидкості повинен ураховувати дорожню обстановку і стан автомобіля, щоб мати можливість безпечно ним керувати і контролювати. П. 12.3 говорить, що в разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно знизити швидкість аж до повної зупинки руху або безпечного об'їзду перешкоди.

Виходячи з вищенаведеного, водій сам винен в ситуації, що склалася, так як не впорався з керуванням, пересуваючись на небезпечній швидкості, і вчасно не помітив перешкоду. Для того, щоб довести свою правоту, необхідно привести максимум аргументів, що об'єктивно не було можливості вчасно виявити перешкоду, а пересування проходило в межах встановленої швидкості.

Перейдемо до складання протоколу. У такій ситуації необхідно наполягати на складанні протоколу по вже згадуваній раніше статті 140 КУпАП, де відповідальність за ДТП покладається на співробітників органу, відповідального за утримання дороги. Вкажіть поліцейським на стан дороги, докладно опишіть обставини ДТП. При наявності очевидців події - попросіть їх дати пояснення - вони підтвердять вашу версію. Далі простежте, щоб в складеної поліцейськими схемою ДТП, крім розташування авто з прив'язкою до місцевості, було позначено і про зовнішній пошкодження дорожнього покриття. Наполягайте на проведенні фотозйомки і складанні акта обстеження цікавить ділянки дороги з відповідною схемою і вимірами. Врахуйте, що при складанні такого акта повинен бути присутнім представник органу, що відповідає за зміст даної ділянки дороги.

Не відмовляйтеся ставити підписи на протоколах та актах. Свою невинність ви цим не доведете, але позбавите себе можливості додати до протоколу свої письмові коментарі та зауваження, вказати свідків і повідомити про самостійно проведеної попередньої фотозйомці. Навіть якщо протокол складено за статтями, інкримінують провину водієві транспортного засобу, його все одно слід підписати і додати свої зауваження. До речі, в цьому випадку ви можете наполягати на складанні другого протоколу, що стосується стану дороги. Тоді у вас буде більше шансів оскаржити перший протокол. Не забудьте зберегти собі дані понятих, які підпишуть протоколи.

Не забувайте, що, так як ви повідомили про страховий випадок в страхову компанію, в якій ви застраховані по Автоцивілці, вам потрібно буде повідомити всі деталі ДТП співробітникам страхової. В даному випадку вони однозначно виступлять на вашому боці, так це дасть змогу страховій мінімізувати свої збитки, довівши вину органів, відповідальних за дорогу і, отже, за подію.
Дізнатися вартість ОСЦПВ

 

3. Підготовка до суду.

Наступним кроком, вже після того, як ви покинули місце ДТП, буде про проведення експертизи ушкоджень авто. Проводити експертизу доведеться за свій рахунок, але при вдалому розкладі ви зможете в судовому порядку стягнути цю суму з власника дороги, так само як і вартість ремонту автомобіля. До речі, ви можете його відремонтувати до суду, але все ушкодження повинні бути ретельно зафіксовані. Не забудьте зберегти чеки - всі ваші витрати, пов'язані з ДТП, повинні бути підтверджені.

З'ясуйте в поліції або в органах місцевого самоврядування реквізити власника дороги. Саме до нього ви будете подавати цивільний позов. При собі вам необхідно буде мати копії протоколів і актів, копію рішення у справі про адміністративне порушення, акт експертизи і документальні підтвердження понесених витрат.

4. Суд

Вас чекає два судових процеси. Підсумком першого буде винесення рішення по адміністративному правопорушенню, тобто - визначення винуватця ДТП. Тут водій є свідком, без претензій на матеріальну компенсацію. Після того, як суд визнає провину співробітника органу, відповідального за цікавий ділянку дороги, ви переходите до наступного судового процесу.

Ви подаєте цивільний позов на організацію, відповідальну за стан дороги, про компенсацію понесених збитків. Судовий процес може бути досить тривалим і в даному випадку вам не завадить кваліфікований юрист, який буде представляти ваші інтереси. І пам'ятайте, що в разі, якщо крім вас в результаті цього ДТП є й інші постраждалі, то на вашому боці буде виступати і страхова компанія, в до торою у вас оформлений поліс ОСЦПВ, так як довівши в суді вину організації, в чиїй компетенції знаходиться утриманні дороги в належному стані, страхова мінімізує свої витрати.
Сподіваюся ми допомогли вам зрозуміти, що робити при таких неприємних ситуаціях і які дії робити у випадку з «дорожниками».
Дізнатися вартість ОСЦПВ
5 min
Які документи потрібні, щоб оформити КАСКО в Україні?
5 min
Особливості страхування КАСКО на автомобілі, куплені в кредит
5 min
Особливості оформлення КАСКО для вантажного автомобіля
5 min
КАСКО на мотоцикл: як оформити документ?
5 min
КАСКО на таксі: особливості оформлення
5 min
Зелена карта для поїздки в Крим: чи потрібен документ?
5 min
Що робити, якщо ваш автомобіль пошкоджений, а винуватець зник з місця ДТП
5 min
Як продовжити поліс авто КАСКО?
2 min
Медичне страхування іноземців
5 min
Що робити при ДТП, якщо у винуватця немає поліса ОСЦПВ
5 min
Які бувають види автомобільного страхування в Україні
5 min
Способи заощадити на ОСЦПВ: найпопулярніші варіанти
5 min
Оформлення ОСАГО наперед: особливості процедури
5 min
Що вибрати: електронний або паперовий поліс ОСАГО
5 min
Відмова в ОСАГО: причини і дії для оскарження
5 min
Як і де перевірити поліс ОСЦПВ на справжність?
5 min
Страховий продукт від СК «Спейр» «Особистий адвокат»
5 min
Страховка ОСЦПВ для інвалідів: правила отримання
5 min
Особливості страховки ОСЦПВ для пенсіонерів
5 min
Страховка для трактора: важливі нюанси оформлення
1 min
Нам 5 років!
3 min
Екстрений соціальний продукт «STOP.Коронавірус» від СК "Оберіг"
5 min
Медична репатріація: поняття, правила проведення
min
ДГО до 8 Березня
девушка аэропорт лавочка самолет
5 min
Страховка від затримки рейсу: особливості та нюанси
лыжник снег горы спорт
5 min
Особливості страхування спортсменів для виїзду за кордон
украинский загранпаспорт виза
5 min
Документи для оформлення страховки для туристів
регистрация на рейс мама с ребёнком
5 min
Страховка для дитини для поїздки закордон: особливості та важливі нюанси
Польша на карте Европы лупа
5 min
Страховка в Польщу: особливості оформлення та вибору документа
самолёт в руках в небе
5 min
Страховка перед вильотом: особливості оформлення
беременная самолёт муж
6 min
Туристична страховка при вагітності
страховка калькулятор стетоскоп
5 min
Поняття і особливості страхового випадку
украинский загранпаспорт посадочный талон
5 min
Туристична страховка: що потрібно знати
промокод лайк акция фейсбук
1 min
Отримай промокод за "лайк"!
Красные синие белые машины вид сзади
2 min
Страховка і франшиза: які тонкощі слід знати
Машина игрушка надпись страховка insurance
4 min
Чому водії не страхуються і яке покарання на них чекає
Мужчина использует смартфон крупный план
3 min
Декілька міфів про онлайн страхування
Аэропорт семья закат силуэты
3 min
Чому страхування виїжджаючих за кордон обов`язкове
Онлайн покупка карточка мониторы вектор
3 min
Як купити ОСЦПВ в інтернеті
Скидка страховая Универсальная
1 min
Знижка 27% на СК "Універсальна"
Фиолетовая машинка игрушка асфальт
1 min
Чим відрізняється пряме врегулювання ОСЦПВ від різних МІНІ КАСКО
Авария машина фиолетовая мужчина звонит
5 min
Загальні правила страхування авто в Україні - oh.ua
Фиолетовая машина зонтик страхование
3 min
Правила страхування КАСКО в Україні 2019 - oh.ua
страхование визуализация зелёное поле
6 min
Які існують види страхування?
карта желтая машина игрушка
5 min
Як насправді діє зелена карта?
мужчина подскользнулся и упал выронил телефон
5 min
Правила страхування від нещасних випадків і хвороб: види, вартість, відмінності
красная машина под двумя зонтами
2 min
Чи потрібно оформляти ОСАЦВ, якщо є КАСКО в 2019 році? - розбираємося разом з oh.ua
стикер и полис ОСАГО автоцивилка автогражданка
3 min
Що ви не знаєте про страхування ОСЦПВ
задумчивый озадаченный мужчина думает над выбором
3 min
В якій страховій компанії застрахувати автомобіль?
ноутбук банковская карта онлайн платежи
2 min
Електронна страховка ОСАГО. Що це? Чи законно? Як реагує поліція?
мужчина с вывернутыми пустыми карманами
5 min
ОСЦПВ подорожчає - українським водіям доведеться розщедритися на страховку
ДТП одна машина догнала вторую
2 min
Що таке добровільне страхування автоцивільної відповідальності і навіщо воно треба
логотип страховая компания вусо на черном фоне
min
Картка тех. допомоги в подарунок від СК ВУСО!
мужчина держит пачку евро в руках
1 min
100 000 грн в подарунок до ОСЦПВ від СК "АСКА"!
зеленая карта в европу новый год
1 min
Зелена карта в Європу за супер ціною!
улыбчивая девушка показывает два пальца
1 min
Акція 2 в 1 від СК Альфа Гарант
красивый логотип черная пятница
1 min
Чорна П`ятниця Oh.UA!
на заправке бензиновый пистолет вставлен в бак
min
5л. пального в подарунок до Автоцівілки від AXA страхування!
пачка украинских гривен в руке
min
50 000 грн. в подарунок до автоцивілки від СК VUSO!
рисунок олень прыгает на скакалке
2 min
Графік роботи сервісу OH.UA у святкові дні
Деньги пятьсот гривен держит в руках человек
3 min
50 000 грн у подарунок до ОСЦПВ від Арсенал страхування!
Почта человек машина грузит доставка
3 min
Безкоштовна доставка полісів страхових компаній AXA, UNIQA, PZU
Дорога ретро девушка розовая на машине
5 min
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ АВТОЦИВІЛКИ: СУТЬ І ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ПОЛІСІВ ОСАГО
Суд молоток статуя фонтан
6 min
ЗМІНИ, ВНЕСЕНІ НОВИМ ЗАКОНОМ ПРО ОСЦПВ
Страховая Провидна акция логотип
1 min
- 28% від СК "Провидна"
пробка красный светофор зима
5 min
У скільки обійдеться туристам лікування за кордоном
в небе летит яркий самолёт
3 min
Чи потрібно ОСЦПВ при транзитних номерах
автобус на остановке в лесу
2 min
ОСЦПВ для іноземців та іноземних громадян
дорога в лучах заката
3 min
Пільги по ОСЦПВ
бланки полиса и стикера обязательной автостраховки
3 min
Як заповнити поліс ОСАГО: зразок заповнення страхового полісу автоцивілки
Александр Шойхеденко журнал бизнесс
13 min
Якою буде СК "ВУСО" в 2017 році? Інтерв"ю Олександра Шойхеденко
белая машина на ночном проспекте
4 min
Пряме врегулювання ОСЦПВ — що це і як працює?
уличное движение в динамике
3 min
Куди скаржитися на страхову компанію по ОСЦПВ
ночной мегаполис вид сверху
4 min
Що робити в разі ДТП ОСЦПВ
Страховая ВУСО акция логотип
min
Знижка 25% від "VUSO"
Страховая Арсенал акция логотип
min
-12% від СК "Арсенал"
широкая дорога в горах
5 min
В якій компанії краще оформити ОСАГО: як вибрати страхову для автоцивілки
торпеда автомобиля вид на ночную трассу
5 min
Як правильно и безпечно купувати страховку оnline
ночная трасса в динамике
3 min
Які документи потрібні для оформлення Зеленої карти
мост в огнях ночью
2 min
Страховка причепа: чи потрібна страховка на причіп до легкового автомобіля?
Трасса дорога машины белое небо лес
2 min
Що дає грін карта: переваги поліса "Зеленої карти"
Трасса машина туман жуткая картинка
3 min
Новий партнер сервісу Oh.ua — Страховая компанія "ПРОВІДНА"
Белая машина фара вблизи
2 min
Термін виплати по КАСКО: як прискорити виплати страхового відшкодування
Синяя машина степь холмы облака
2 min
ОСАГО при продажу автомобіля: що робити з полісом ОСЦПВ при продажу авто
Дорога ночь авто скорость размытое
3 min
Що таке європротокол: правильне складання та оформлення
Трасса дорога лес машины облака
5 min
МТСБУ про ОСЦПВ в Україні
Парковка машина человек тень вид сверху
1 min
СК «Скайд» позбавлена ліцензії ОСАГО
Трасса дорога лес скорость
2 min
Коли і в яких випадках потрібно показувати страховий поліс інспектору ДАІ
Белый джип в движении
2 min
Справжність поліса ОСЦПВ можна буде перевірити по QR-коду
Белая машина скорость дорога
2 min
Що покриває ОСАГО і яку суму можна покрити за допомогою автоцивілки
Ночь машина внутри трасса
3 min
Чи діє осаго без техогляду: чи можна отримати виплату ОСАГО без ТО
Киев мост город деревья
2 min
Як відновити поліс ОСЦПВ і що робити, якщо втратив поліс Автоцивілки
Машины скорость пробка трасса
2 min
Їзда без ОСАГО: чим загрожує і скільки коштує їзда без поліса ОСЦПВ
Трасса машины отражение боковое зеркало
4 min
Страхова не платить ОСЦПВ: що робити, якщо страхова компанія не виплачує
Машина руль часы ford трасса деревья
2 min
На яких умовах буде відбуватися пряме врегулювання страхових подій?
Ночь скорость авто дорога размытое решетка
3 min
Sokol.ua і Oh.ua запустили спільний партнерський проект з автострахування ОСАГО
Ночь скорость авто дорога размытое
4 min
ДТП за кордоном: розбираємо по пунктах нюанси Зеленої карти
Скорость машина ночь туннель
3 min
Провідні українські автостраховики задіють пряме врегулювання
Трасса машины отражение боковое зеркало
3 min
Страхові компанії працюють над запуском прямого врегулювання ОСЦПВ
лето дорога посадка
3 min
Порівняння кількості ДТП 2015 року з попереднім
Мост метро машина пешеходы
2 min
Судовий прецедент змусить страхуватися у надійних страховиків?
Автомобильная магистраль вечер закат
2 min
Виплати по "автоцивілці" зросли в 2 рази
Трасса горы степь радуга ёлки
3 min
Нацкомфінпослуг назвала дати вступу в силу нових збільшених лімітів по ОСАГО і європротоколу в Україні
Лето улица машины забор
2 min
Для більшості українців нова машина не по кишені
Пустыня дорога фургон закат вечер
1 min
Київавтодор допоможе банерами
Фейерверк новый год 2016
1 min
З Новим 2016 роком!
Трасса ночь машина внутри силуэт
5 min
Як захищати водіїв і постраждалих в ДТП?
Трасса дорога степь небо
2 min
Розкрито реєстр транспортних засобів
мужчина за рулём фиата
3 min
Автофіксація близько - начувайся, порушнику!
wolksvagen T1 фургон синий
4 min
Планується техогляд 2019
Машина Wolksvagen ретро капот
2 min
Коли зникнуть МРЕВ?
Водитель машина внутри горы
4 min
ЧОГО ОЧІКУВАТИ ВІД НОВИХ ПДР?
Трасса машина audi красная дождь
1 min
Виплати по ОСЦПВ збільшаться вдвічі
Улица с машинами закат дома
1 min
Ми відкрились!
Скорость машина человек в шлеме риск
2 min
Скоро все буде онлайн!