Існує безліч видів страхування. Пов'язано це з різноманітністю страхових об'єктів і страхових ризиків. Скільки видів страхування існує перерахувати складно, адже їх дуже багато. Розглянемо найпопулярніші класифікації: за сферою діяльності, особистим страхуванням, терміном дії Договору і обов'язковістю.
Що таке страхування та які його види?
Страхування - це взаємини між однією (страховик) та іншою стороною (страхувальник), в результаті яких страховик за певну плату (страхова премія) бере на себе зобов'язання виплатити страхувальнику або вигодонабувачу певну суму грошей (страхове відшкодування) в разі настання певної події (страхового випадку ). Іншими словами, страхування - це можливість покрити збитки за рахунок страхової компанії. Страхові взаємини скріплюються юридично Договором, в якому вказані такі дані:
- Повне найменування та реквізити страховика
- Повне найменування та реквізити страхувальника
- Повне найменування та реквізити вигодонабувача (якщо такий є)
- Повний опис об'єкта страхування або повне найменування та реквізити застрахованої особи
- Перелік ризиків, що покриваються Договором
- Терміни дії Договору
- Страхова сума
- Франшиза
- Перелік прав і зобов'язань сторін
- Умови і строки оплати страхового платежу (премії)
- Умови і строки виплати страхового відшкодування
Що таке вид страхування? Вид страхування - це страхування подібних (однорідних) об'єктів від ризиків, характерних саме для них.
Які види страхування існують за сферою діяльності
- авіастрахування - ризики, пов'язані з авіаційною діяльністю (приклад: страхування відповідальності перевізника, страхування життя і здоров'я льотного складу та обслуговуючого персоналу)
- автострахування - ризики, пов'язані з управлінням автотранспортом (страхування свого авто за програмою КАСКО або страхування відповідальності перед третіми особами в разі аварії – автоцивілка/ОСЦПВ)
- агрострахування - ризики загибелі, шкоди врожаю або посівів (як правило через несприятливі погодні умови)
- медичне страхування - страхування на випадок хвороби. Як правило, покриває лікування не хронічних, виявлених вперше в період дії Договору хвороб. Страховий платіж дуже сильно залежить від віку застрахованої особи.
- страхування водного транспорту - покриває ризик пошкодження судна (як вантажного, так і пасажирського) в результаті аварій, стихійних лих і т.д.
- страхування вантажів - страхування транспортування будь-яким способом сировини або готової продукції, а також страхування багажу.
- страхування тварин - великої рогатої худоби від хвороб і смерті. Домашні тварини (кішки, собаки) рідко приймаються на страхування
- фінансове страхування - страхування банківських депозитів, кредитів, цінних паперів і будь-яких інших операцій, що мають відношення до фінансової сфери діяльності
- страхування залізничного транспорту - захист складів від аварій, стихійних лих і т.д.
- туристичне страхування - надання медичного та юридичного захисту туристам за кордоном. Обов'язково страхується життя і здоров'я туриста, додатково - затримка авіарейсу, страхування багажу, втрата документів і т.д.
Які види страхування бувають з особистого страхування
- life (лайфове, страхування життя, накопичувальне страхування) - це накопичення грошових коштів до виходу на пенсію, повноліття або будь-якої іншої події в житті застрахованої особи. Людина, застрахована за таким видом страхування, вносить платежі, а страховик зобов'язаний забезпечити інвестиційний дохід за таким вкладенням. Такий вид страхування дуже розвинений на страхових ринках Європи і США, де практично відсутня державна пенсійна система. Така страховка допомагає людям в працездатному віці накопичити кошти на безбідну старість.
- non-life (ризикове страхування) - це захист від втрати працездатності або смерті в результаті нещасного випадку. Нещасний випадок у страхуванні - це раптова подія, в результаті якої застрахована особа отримала тілесні ушкодження. Як правило, такий вид страхування обирають ті люди, професійна діяльність яких пов'язана з підвищеним ризиком або захоплюються екстремальними видами спорту. Також, якщо застрахована особа є єдиною людиною, яка забезпечує дохід сім'ї, то в разі її смерті або отримання інвалідності вигодонабувач отримає матеріальну допомогу.
Який вид страхування зустрічається за терміном дії Договору
- до першого страхового випадку. Такий вид страхування популярний серед страхувальників, які впевнені в тому, що ймовірність настання страхової події є вкрай низькою. Відшкодування виплачується в повному обсязі, але Договір страхування після оплати компенсації припиняє дію.
- річний вид страхування - найбільш поширений вид. Класичний ризиковий Договір страхування має термін дії 1 рік
- багаторічний вид страхування - Документ з терміном дії понад рік. Очевидно, що такий вид страхування ідеальний для накопичувального страхування. В останні роки в Україні також з'явився багаторічний Договір КАСКО для кредитних авто.
Які види страхування є обов'язковими
Обов'язкове страхування - це вид взаємин між страхувальником і страховиком, які виникають в силу закону. Для обов'язкових видів страхування правила страхування, страхові суми, страхові тарифи, ризики, об'єкти страхування встановлюються на законодавчому рівні. Як правило, у страховика вкрай мало прав на внесення будь-яких змін в такі види страхування, і такі права також регулюються відповідними нормативними актами або постановами.
Скільки видів обов'язкового страхування в Україні - можна подивитися в Законі України «Про страхування» від 04.10.2001 стаття 6. На сьогодні число таких видів страхування 31.
Який вид страхування найбільш поширений? Звичайно ж обов'язкове страхування відповідальності автовласників! Цей вид страхування регулюється окремим Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 22.09.2005. Даний Документ встановив страхові суми, ризики, базовий страховий платіж і коефіцієнти, які застосовуються для розрахунку страхового платежу. Крім цього, Закон визначив осіб, звільнених від страхування ОСЦПВ, а також осіб, які страхуються зі знижкою 50%.
Також обов'язковими в Україні є: страхування життя і здоров'я посадових осіб певних державних служб, а також страхування відповідальності за шкоду, завдану навколишньому середовищу.