Автострахування - найпопулярніший вид страхування в Україні. Перелік страхових продуктів досить широкий. Зустрічається обов'язкове і добровільне страхування транспортних засобів. Страхові компанії пропонують такі поліси:
- КАСКО (страхування ризиків під час експлуатації автомобіля);
- страхування від нещасного випадку на транспорті (страховий захист життя і здоров'я водія та пасажирів);
- ОСЦПВ, автоцивілка (обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів);
- ДСЦПВ, ДЦВ (добровільне страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів).
Правила страхування автотранспорту відрізняються, в залежності від застрахованих ризиків.
Правила обов'язкового страхування автомобілів
Обов'язкове страхування регламентується Законом України «Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів». Діяльність страхових компаній при здійсненні даного виду страхування регулюється Моторним (транспортним) страховим бюро України (МТСБУ) і Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг). Правила обов'язкового страхування авто, ризики, розмір страхових сум, тарифи встановлюються на законодавчому рівні. Обов'язковому страхуванню цивільної відповідальності власників транспортних засобів, підлягає весь транспорт, який експлуатується в Україні. Звільняються від страхування:
- інваліди I групи;
- особи, що керують транспортом, який належить інваліду I групи, але тільки в разі його присутності;
- учасники бойових дій та інваліди війни.
Розмір страхового покриття (страховий ліміт, страхова сума) дорівнює 200 000 грн на життя і здоров'я постраждалих, і 100 000 грн на майно третіх осіб.
Термін дії поліса від 15 днів до року. Однак, для автомобілів з постійною українською реєстрацією термін дії поліса може бути лише 6-12 місяців. На термін від 15 днів оформити Договір можна тільки на авто без реєстрації.
Нові правила страхування автомобілів, які вступлять в силу в липні 2019 року вирішать найбільш спірне питання: що вказувати як місце реєстрації транспортного засобу в Договорі - прописку власника чи місто МРЕВ, яке ставило авто на облік. Нацкомфінпослуг в нові правила страхування авто окремим пунктом винесла цей момент: місцем реєстрації транспортного засобу слід вважати адресу прописки власника.
Для розрахунку вартості необхідні такі дані: об’єм двигуна транспортного засобу і місце реєстрації.
Правила добровільного страхування автомобіля
Правила страхування автотранспортних засобів по КАСКО прості. Даний Договір страхування покриває такі ризики:
- ДТП;
- протиправні дії третіх осіб;
- розкрадання або викрадення;
- стихійні явища;
- пожежа, самозаймання.
Страхувальником може бути будь-яка людина, допущена до керування автомобілем, а вигодонабувачем - тільки власник.
Термін дії Договору від 15 днів до року - на вибір страхувальника. На формування тарифу впливають такі дані: марка і модель автомобіля, рік випуску, тип експлуатації (особисті цілі, участь в тест-драйвах, прокат авто і т.д.), кількість водіїв та їх вік, водійський стаж кожної людини, допущеної до управління, територія дії Договору (Україна або Україна + СНД + Європа), перелік обраних ризиків, СТО, на якому буде здійснюватися ремонт.
Важливо в заяві на страхування вказати всю інформацію правдиво. Інакше страхова компанія просто відмовить у виплаті якщо під час дії Договору виявиться, що авто використовується, наприклад, в якості таксі, а застраховано, як для використання в особистих цілях.
У правилах страхування, засобів автотранспорту, по ДЦВ (ДСЦПВ) зазначено, що на страхування приймаються тільки легкові і вантажні автомобілі і покривається тільки один ризик - ДТП. Даний вид страхування популярний в містах з інтенсивним трафіком і серед водіїв-новачків. Виплата здійснюється потерпілому. Страхова сума від 100 000 грн до 1 000 000 грн. Так як по ОСЦПВ страхова сума на майно становить 100 000 грн, часто цієї суми недостатньо для ремонту автомобіля. Якщо не купити додатковий ліміт (ДЦВ), то різницю винуватцю ДТП доведеться доплачувати з власних коштів. Вартість такого поліса невисока.
Страхування від нещасного випадку на транспорті найбільш популярне серед організацій, у яких великий автопарк і в штаті багато водіїв. Страхуючи своїх співробітників від нещасного випадку, роботодавець забезпечує їх необхідною сумою для відновлення здоров'я в разі втрати працездатності. Роботодавець, за таким Договором виступає страхувальником і надає страховику перелік застрахованих осіб (своїх співробітників), а вигодонабувача кожна людина вказує самостійно. Страхові внески оплачує організація і стежить за термінами дії таких документів, щоб вчасно їх лонгувати. Такий елемент страхового пакету підвищує лояльність співробітників, оскільки забезпечує їх матеріальне благополуччя у разі нещасного випадку.
Зустрічається і індивідуальне страхування від нещасного випадку на транспорті - коли водій страхує себе і своїх пасажирів. В такому випадку страховий внесок він оплачує самостійно.
Правила комбінованого страхування автотранспортних засобів
Комбінований Договір страхування - той, яким покриваються ризики різних видів страхування. Комбінувати можна тільки добровільне, обов'язкове страхування завжди оформлюється окремим документом.
Правила добровільного комплексного страхування автотранспортних засобів дозволяють оформити одним Договором КАСКО, ДЦВ і поліс від нещасного випадку на транспорті. Якщо страхувальник купує всі три страховки, то очевидно, що зручніше, якщо це буде один документ. При бажанні, можна оформити три індивідуальних поліса.
Правила страхування авто
Основні правила страхування автомобіля - надавати страховику правдиву інформацію, уважно вичитувати Договір страхування, ставити максимальну кількість питань страховому агенту. Якщо поліс передбачає поетапну оплату - стежити за своєчасною оплатою страхових внесків. І, безумовно, бути уважним на дорозі!