Відповідь на питання про те, які документи потрібні, щоб зробити ОСЦПВ, здається зрозумілою тільки на перший погляд. Існує маса нюансів, які потрібно знати автовласнику при оформленні поліса автоцивілки.
Від повноти пакету документів на оформлення ОСЦПВ і правильності заповнення поліса залежать виплати при настанні страхового випадку. Таким для автоцивілки є виключно дорожньо-транспортна пригода. Після ДТП страхова компанія, в якій застрахована винна сторона, додатково перевіряє наданий пакет документів і укладений договір. При виявлені невідповідності відшкодування шкоди може виявитися під питанням.
ОСЦПВ - це обов'язкове автомобільне страхування. Тому умови, процедура і навіть проект договору або поліса регламентовані законами України. Те, які документи потрібні, щоб оформити ОСЦПВ, теж прописано на законодавчому рівні.
За ОСЦПВ страхується не транспортний засіб (ТЗ), здоров'я або життя водія, а відповідальність перед іншими учасниками дорожнього руху. Збільшити страхове покриття або розширити перелік ризиків по ОСЦПВ неможливо. Зате правильний вибір страхової компанії приносить власникові поліса приємні бонуси у вигляді додаткових безкоштовних послуг. Найпоширеніші - технічний асистанс, консультування, дистанційна допомога в дорозі.
Обов'язковому автострахуванню підлягають:
- легкові та вантажні авто;
- автобуси;
- мотоцикли та моторолери;
- причепи.
Для всіх категорій ТЗ встановлено єдиний ліміт страхового відшкодування:
- 100 тис. грн на 1 потерпілого - за шкоду, заподіяну майну. Максимальна виплата по 1 страховому випадку - 500 тис. грн. Якщо в результаті ДТП, крім машини винуватця, пошкодження отримали понад 5 авто, і збиток перевищує зазначений розмір максимальної виплати, відшкодування кожному потерпілому розраховується пропорційно сумі збитку;
- 200 тис. грн на 1 потерпілого - за шкоду здоров'ю або в разі летального результату.
Перелік документів, необхідних для оформлення ОСЦПВ
Для обов'язкового автострахування потрібен мінімальний пакет документів. При найпоширенішому випадку, коли приватна особа страхує особисту машину, потрібні тільки ті, які дозволяють ідентифікувати авто і автовласника:
- паспорт громадянина України та ідентифікаційний номер для страхувальника - фізичної особи;
- виписку з Єдиного державного реєстру - для підприємств і організацій;
- водійське посвідчення;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ (техпаспорт).
У ряді випадків перелік документів, потрібних страховику для укладання договору страхування ОСЦПВ, більш широкий. Тут грає роль характер експлуатації, категорія і «вік» ТЗ. Якщо пересічні автовласники давно забули про обов'язкові техогляди, то для окремих груп ТЗ це питання ніколи не втрачало актуальності. Категорії автомобілів, які повинні проходити обов'язковий технічний контроль (ОТК), і його періодичність вказані в законодавстві:
- легкові та вантажні (до 3,5 т) авто старше 2 років і причепи до них - 1 раз в 2 роки. У цю групу потрапляють автівки, якими перевозять людей або вантажі з метою отримання прибутку. Якщо легкова машина використовується для особистих потреб, вимога обов'язкового техогляду на неї не поширюється;
- таксі, а також вантажівки понад 3,5 т і причепи до них - щорічно;
- автобуси - 2 рази в рік, причому перерва між техоглядами не має перевищувати 6 місяців;
- легкові, вантажні авто і автобуси, що використовуються для перевезення небезпечних вантажів - 2 рази в рік.
Щоб застрахувати такі авто, до зазначеного вище переліку документів, необхідних для страховки ОСЦПВ, потрібно докласти протокол проходження техогляду. Термін, на який укладається договір обов'язкового автоцивілки, обмежується плановою датою проходження наступного техогляду.
Документи, що дають право на пільги по ОСЦПВ
Законом передбачено 2 види пільг:
- 50% від вартості страховки;
- звільнення від зобов'язання страхувати автоцивілку.
За пільговим 50-процентним тарифом можуть страхуватися:
- пенсіонери;
- учасники війни;
- постраждалі І та ІІ категорій в Чорнобильській катастрофі;
- інваліди II групи.
Щоб отримати пільгу, необхідно надати страховій компанії відповідне посвідчення. Для інвалідів II групи підтверджуючим документом є також довідка МСЕК про встановлення інвалідності.
За пільгою в 50% автовласникові дозволяється застрахувати тільки 1 автомобіль, об'єм двигуна якого не перевищує 2500 куб. см. Якщо у власності є інші ТЗ, поліси для них доведеться купувати за стандартними тарифами.
Окремі категорії автовласників офіційно звільняються від покупки страховки ОСЦПВ. У разі ДТП відшкодування виплачує регулятор (МТСБУ). Ця пільга передбачена для:
- учасників бойових дій за умови, що вони особисто керують власним ТЗ;
- інвалідів війни або I групи, які керують власним авто;
- осіб, які керують автомобілем, що належить інваліду I групи в присутності власника.
Документи, які повинен видати страховик клієнту при оформленні ОСЦПВ
- Оригінал поліса (договору страхування). Згідно з чинним законодавством укладаються договори автоцивілки 1-го типу. Такий поліс забезпечує страховий захист внесеного в нього автомобілю і особам, які ним керують.
- Стікер встановленого зразка, призначений для кріплення на лобове скло.
- Бланк європротоколу. Надається безкоштовно на прохання клієнта без письмових заяв. Його можна взяти в страховій компанії в будь-який час, а не тільки при оформленні ОСЦПВ. Він необхідний, щоб оформити ДТП за спрощеною процедурою.
- Квитанція про сплату страхового платежу, якщо страхувальник платив гроші в касу страховика. У полісі прописана дата, коли договір страхування набуває юридичну силу. Вона настає не раніше дати внесення страхового платежу. Щоб уникнути непорозумінь краще зберігати квитанцію протягом всього терміну дії поліса.
Оригінал поліса ОСЦПВ разом з правами і техпаспортом - обов'язковий пакет документів, які повинні бути у водія. Стікер вже не є необхідним атрибутом. Відсутність стікера не тягне за собою будь-яких стягнень. Немає сенсу возити з собою довіреність на управління або розпорядження автомобілем. Якщо у водія на руках є техпаспорт, і авто не перебуває у розшуку - значить, він керує нею на законних підставах.
Якщо автомобіль належить особі, що звільнена від обов'язку страхуватися по ОСЦПВ, водій повинен мати при собі оригінал або копію документа, що підтверджує право на пільгу.